Pracownicy i pracownie

Pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Augustowie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych WTZ w Augustowie

Pracownicy

Kierownik WTZ: Małgorzata Jarmoszko
Księgowa: Agnieszka Filipow

Terapeuci i instruktorzy pracowni:

Barbara Raczkowska-Barkworth – pracownia przygotowania zawodowego
Sylwia Woźnicka – pracownia gospodarstwa domowego
Agnieszka Garbacz – pracownia życia codziennego
Anna Giedrojć – pracownia plastyczna
Danuta Głódź – pracownia ceramiczna
Magdalena Piecuch- Karolczuk – pracownia ceramiczna
Marta Rutkowska – pracownia krawiecka
Marta Dziemitko – psycholog
Renata Łaskowska – fizjoterapeuta
Logopeda – aktualnie nabór

Pracownicy wspomagający:
Katarzyna Kwapień
Anna Żukowska
Andrzej Grabowski

Nasz zespół

PRACOWNIE:

Pracownia Plastyczna

Celem pracowni jest wspomaganie rozwoju, utrwalanie wiedzy, a także poznawanie różnorodnych technik plastycznych za pomocą których rozwijana jest aktywność twórcza. Zajęcia w pracowni kształtują wytrwałość, poczucie odpowiedzialności oraz estetyki. Uczestnicy doskonalą umiejętność pracy w zespole, a także rozwijają i podtrzymują  sprawność manualną. W pracowni plastycznej stosowane są różnorodne techniki, dostosowane do talentów, możliwości oraz zainteresowań uczestników (farby olejne, akrylowe, pastele, gobeliny, makramy, scrapbooking, techniki zdobnicze decupage, rzeźba z drewna, formy przestrzenne z gipsu, mas plastycznych, powertex, wykonywanie świec sojowych, mydełek glicerynowych oraz innych elementów dekoracyjnych). Pracownia plastyczna realizuje zatem zadania terapeutyczne – staje się istotnym środkiem ekspresji. Istotną rolę terapii poprzez sztukę jest również budowanie poczucia sprawczości uczestników, stwarzanie możliwości pokonywania swoich ograniczeń w procesie tworzenia.


Pracownia Ceramiczna

Pracownia ceramiczna to miejsce, gdzie uczestnicy tworzą z gliny przedmioty ozdobne i użytku codziennego: donice, misy, dzbany i inne niezwykłe dekoracje. Wyroby ceramiczne wytwarzane przez naszych podopiecznych stały się wizytówką augustowskiego WTZ. Praca z gliną ćwiczy nie tylko zdolności manualne, ale rozwija zmysł estetyczny, uczy cierpliwości, wytrwałości i daje wiele satysfakcji. Atmosfera w pracowni pozwala na odreagowanie emocji i napięć, co przekłada się na swobodną ekspresję twórczą uczestników.


Pracownia Krawiecka

Pracownia krawiecka umożliwia zdobycie umiejętności z zakresu samodzielnego szycia ręcznego oraz przy użyciu sprzętów krawieckich. Uczestnicy uczą się stosować ściegi hafciarskie, które zostają wykorzystane przy tworzeniu zakładek do książek, makatek, serwetek i pomysłowych ozdób świątecznych. Terapia w pracowni krawieckiej kształtuje płynność i precyzję ruchów ręki, usprawnia koordynację wzrokowo- ruchową, kształci wrażliwość, estetykę i wytrwałość w wykonywanej pracy.


Pracownia Przygotowania Zawodowego

W ramach zajęć w pracowni uczestnicy WTZ poznają różne miejsca pracy oraz zapoznają się z wybranymi zawodami. Uczestniczą w organizowanych przez warsztat praktykach zawodowych. Poprzez udział w nich nabywają doświadczenia zawodowego oraz mają możliwość nawiązywania kontaktów społecznych. Dotychczas praktyki odbywały się w kilkunastu zakładach pracy, największą współpracę w tym zakresie Warsztat nawiązał z: Przedsiębiorstwem Żegluga Augustowska, Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie,  Augustowskimi Placówkami Kultury (Biblioteka Miejska), Kinem Iskra oraz firmą Transdźwig Zawadzcy.


Pracownia Życia Codziennego

Podczas zajęć terapeutycznych w pracowni życia codziennego uczestnicy  zdobywają umiejętności z zakresu podstawowej zaradności w życiu codziennym i umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych oraz zwiększają swoją aktywność. Poznają zasady dbałości o higienę osobistą oraz schludny i odpowiedni do sytuacji ubiór, kształtują szacunek wobec innych oraz dbałość o własne zdrowie. Dzięki uczestnictwu w różnego rodzaju wydarzeniach integracyjnych i społeczno-kulturalnych uczestnicy mają okazję poznać zasady odpowiedniego zachowania się w miejscach publicznych, w kontaktach międzyludzkich. Działania podejmowane w pracowni sprzyjają budowaniu pewności siebie, rozwijają zainteresowania, uczą samodzielności i samoobsługi, doskonalą umiejętność współdziałania w grupie.


Pracownia Gospodarstwa Domowego

W pracowni gospodarstwa domowego odbywa się trening kulinarno-gospodarczy. Jest on prowadzony na różnych poziomach, dostosowanych do potrzeb, możliwości i zainteresowań indywidualnych uczestników. W czasie zajęć uczestnicy przygotowują drugie śniadanie, na które dokonują samodzielnych zakupów. Większe zakupy na potrzeby pracowni robią z opiekunem. Dbają o czystość w pracowni oraz wykonują prace porządkowe na działce przynależnej do WTZ. Ważnym elementem treningu jest poznawanie przepisów kulinarnych i zasad zdrowego żywienia.


Pracownia Usprawniania Ruchowego

Wszyscy uczestnicy WTZ objęci są usprawnianiem ruchowym, jest to ważny element wspomagający rehabilitację społeczną i zawodową. Usprawnianie ma na celu podniesienie ogólnej  kondycji i sprawności a przez to, poprawę codziennego funkcjonowania i spontanicznej aktywności. Do ulubionych form rehabilitacji należą gry i zabawy rekreacyjne, tenis stołowy, nordic walking, aktywność ruchowa z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego Smart TV oraz konsolą do gier.  Zajęcia realizowane są na sali gimnastycznej WTZ, na świeżym powietrzu oraz na pływalni miejskiej.


Pracownia Psychologiczna

Zajęcia z psychologiem odbywają się grupowo i indywidualnie, wszyscy uczestnicy chętnie z nich korzystają. W trakcie tych zajęć uczą się rozpoznawać emocje, nazywać je i radzić sobie z nimi. Nabywają również umiejętność podejmowania decyzji oraz brania odpowiedzialności za siebie i innych, uczą się empatii. Rozmowy indywidualne w zaciszu pokoju psychologa dają możliwość wypowiedzenia swoich trosk i problemów, zaś wsparcie terapeuty pomaga uczestnikom uporać się z nimi i znaleźć rozwiązanie.


Pracownia Logopedyczna

Terapia logopedyczna prowadzona w warsztacie obejmuje ćwiczenia korekcyjne w zależności od rodzaju i stopnia zaburzeń mowy. Zajęcia prowadzą do usprawniania kompetencji komunikacyjnych i językowych uczestników objętych terapią oraz motywują do podejmowania aktywności komunikacyjnej. Dzięki terapii logopedycznej podopieczni WTZ przełamują bariery w mówieniu, co przekłada się na ich lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Get 30% off your first purchase

X
WTZ Augustów
Skip to content