O Nas

Warsztat Terapii Zajęciowej

Warsztat Terapii Zajęciowej został utworzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie i funkcjonuje od 16 lutego 1994 roku, jako pierwsza tego typu placówka w ówczesnym województwie suwalskim. Od 01 stycznia 2016 r. decyzją władz samorządowych MOPS w Augustowie przestał być organem prowadzącym WTZ, a rolę tą przejęło Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych WTZ w Augustowie. WTZ w Augustowie od początku istnienia posiada swoją specyfikę, niepowtarzalny klimat i sposób prowadzenia terapii. Już od pierwszych lat funkcjonowania każdy, kto choć raz mógł być w ośrodku na ul. Portowej 12 wiedział, że jest to ,,Wyjątkowe miejsce… wyjątkowi Ludzie…” Pomimo wielu trudności z jakimi borykają się na codzień Uczestnicy, podczas prowadzonej tu terapii nie brakuje radości życia, serdeczności, otwartości, a przede wszystkim, troski o drugiego człowieka.

Finansowanie kosztów

Koszty działalności WTZ są współfinansowane:

ze środków PFRON (90%)

ze środków Powiatu Augustowskiego (10%)

Rehabilitacja

W WTZ odbywa się rehabilitacja społeczna i zawodowa 35 osób z niepełnosprawnościami. Warunkiem uczestnictwa w WTZ jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem uczestnictwa w terapii zajęciowej, wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W ośrodku bardzo ważne są: jakość i poziom oferty terapeutycznej, różnorodność metod i form rehabilitacji, indywidualizacja terapii, aktywne włączanie uczestników w życie społeczne i przygotowanie do pełnienia dorosłych ról społecznych i zawodowych. Aktualności i sprawy bieżące dotyczące codziennej działalności WTZ można śledzić na naszej stronie FB.

Regulamin

Regulamin Organizacyjny WTZ został zatwierdzony przez Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych WTZ w Augustowie dnia 25 listopada 2019 r.

DO POBRANIA

Sprzedaż prac

Prace wykonane przez uczestników w pracowniach WTZ biorą udział w regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach, gdzie niejednokrotnie są wysoko oceniane i nagradzane. Wszyscy starają, by prace były coraz ciekawsze, piękniejsze, aby mogły znaleźć nabywców. Kupić je można na  organizowanych w Warsztacie kiermaszach. Tradycją stał się już coroczny kiermasz wiosenny (w sobotę przed Niedzielą Palmową) oraz kiermasz bożonarodzeniowy (w pierwszą sobotę grudnia).

Poza kiermaszami, w sezonie wiosenno- letnim stoiska z pracami z WTZ można znaleźć podczas miejskich festynów, targów oraz w Porcie Żeglugi Augustowskiej.

Aby zapoznać się z naszymi pracami zapraszamy do Galerii na naszej stronie oraz odwiedzania naszego Facebooka, gdzie na bieżąco zamieszczane są zdjęcia aktualnie wytwarzanych ciekawych prac.

Wszystkie zainteresowane osoby na co dzień mogą nabyć prace w pracowniach WTZ przy ulicy Portowej 12.

Dochód ze sprzedaży prac przeznaczany jest w porozumieniu z Uczestnikami WTZ na pokrycie wydatków związanych z ich integracją społeczną.

Jak zostać Uczestnikiem WTZ

Kandydaci na uczestników są kwalifikowani do uczestnictwa w WTZ na podstawie złożonego podania o przyjęcie do WTZ wraz z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Zgodnie z art.10f ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej  oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1172) podmiot prowadzący Warsztat (Stowarzyszenie) przyjmuje i zatwierdza , w uzgodnieniu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie, zgłoszenia osób do uczestnictwa w Warsztacie. Ponadto zgodnie z art. 10f ust.2a podmiot  prowadzący czyli Stowarzyszenie prowadzi listę osób niepełnosprawnych, których zgłoszenie do uczestnictwa w Warsztacie zostało zatwierdzone i które nie rozpoczęły terapii. Sposób kwalifikacji jest określony w Regulaminie Organizacyjnym Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych WTZ w Augustowie§20 :

  1. Uczestnikami Warsztatu są osoby niepełnosprawne.
  2. Kwalifikacja kandydatów do uczestnictwa w Warsztacie odbywa się zgodnie ze wskazaniami do terapii zajęciowej zawartymi w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wydanym przez właściwy organ, które ukończyły 16 lat.
  3. Podmiot prowadzący Warsztat przyjmuje i zatwierdza, w uzgodnieniu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie, zgłoszenie osób do uczestnictwa w warsztacie.
  4. Podmiot prowadzący Warsztat prowadzi listę osób niepełnosprawnych, których zgłoszenie do uczestnictwa w warsztacie zostało zatwierdzone i które nie rozpoczęły terapii w warsztacie.
  5. Osoba niepełnosprawna, która opuściła Warsztat w związku z podjęciem zatrudnienia, w przypadku utraty tego zatrudnienia i ponownego zgłoszenia do uczestnictwa w Warsztacie w terminie 90 dni od dnia opuszczenia przez nią Warsztatu, jest wpisywana na listę , o której mowa w pkt.4 i ma pierwszeństwo w rozpoczęciu terapii.
  6. Komisja Kwalifikująca do WTZ, powołana przez kierownika WTZ, dokonuje przyjęcia nowego uczestnika na podstawie opracowanych przez Radę Programowa WTZ kryteriów naboru.”

Komisja Kwalifikująca do WTZ stosuje następujące kryteria naboru:

  • Zgodnie z art.10f ust. 2a i 2b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. z 2019 r. poz.1172) pierwszeństwo w rozpoczęciu terapii w WTZ ma osoba niepełnosprawna, która opuściła warsztat w związku z podjęciem zatrudnienia, w przypadku utraty tego zatrudnienia  i ponownego zgłoszenia do uczestnictwa  w warsztacie w terminie 90 dni od dnia opuszczenia przez nią warsztatu, jest wpisana na listę osób niepełnosprawnych prowadzoną przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, których zgłoszenie do uczestnictwa w warsztacie zostało zatwierdzone ( przez Stowarzyszenie i w uzgodnieniu z PCPR) i które nie rozpoczęły terapii w warsztacie.
  • W przypadku dwóch lub więcej osób niepełnosprawnych spełniających przesłanki zgodnie z art.10f ust. 2b dodatkowym kryterium będzie – kolejność złożonych podań o przyjęcie wraz z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem uczestnictwa w terapii zajęciowej. Wówczas zostanie przyjęta osoba, która dłużej oczekuje na ponowne przyjęcie do WTZ.
  • W przypadku braku na liście osób niepełnosprawnych spełniających przesłanki zgodnie z art.10f ust. 2b, pozostali kandydaci na uczestnika warsztatu z listy zostaną ocenieni wg poniższych kryteriów:

Ocena możliwości postępów w rehabilitacji zawodowej i społecznej kandydata na podstawie wywiadu z opiekunem (arkusz zawierający 38 pytań) oraz innych informacji uzyskanych od opiekuna, w tym:

  1. a) poziom samodzielności i zaradności ( realizacja potrzeb fizjologicznych i higiena, spożywanie, przygotowywanie posiłków, ubiór, umiejętność poruszania się w okolicy, umiejętność załatwiania spraw, posługiwanie się sprzętem gospodarstwa domowego i drobnymi narzędziami, choroby współistniejące itp.)
  2. b) ocena sfery społecznej i emocjonalnej (motywacja, kontakty społeczne, nastrój, ogólne zachowanie itp.)
  3. c) ocena rozwoju poznawczego i komunikacji (sposób porozumiewania się z otoczeniem, posługiwanie się telefonem, rozumienie poleceń, orientacja w czasie, uwaga i koncentracja, umiejętność czytania, pisania, liczenia itp.)
  4. Sytuacja rodzinna kandydata
  5. Wiek kandydata
  6. Sposób przychodzenia lub przyjazdu na zajęcia WTZ.

W sprawie przyjęcia do WTZ zachęcamy do kontaktu z nami!

Get 30% off your first purchase

X
WTZ Augustów
Skip to content